ساختمان سبز در ایران  


سبز پالایش البرز مجری مدیریت سبز در ساختمان

مدتی است که گرمایش جهانی ذهن انسان را به وضعیت نگران کننده آینده کره زمین معطوف کرده است. صرفه جویی در منابع یکی از راهکارهایی است که می تواند در رفع این چالش بزرگ جهانی تاثیر مثبت داشته باشد. یکی از این موارد به اصلاح ساختار فیزیکی اماکن و ساختمانها بر می گردد. بدون تردید صنعت ساختمان سازي تاثيرات زيادي بر روي محيط زيست، اقتصاد، سلامتي و بهره‌وري ساکنان دارد؛ با توجه به پيشرفت‌هاي اخير در صنعت ساختمان سازي، هم اکنون تکنولوژي و دانش لازم براي طراحان، سازندگان، بهره برداران و مالکان فراهم شده است تا بتوانند با ساخت ساختمان هاي سبز بهترين بهره وري اقتصادي و زيست محيطي را داشته باشند. منشأ ساختمان سبز فرایندی است برای احداث ساختمان‌های سازگار با محیط زیست و حفظ انرژی ارزش ساختمان سبز را در سیکل گهواره تا گور یک ساختمان می‌توان مورد بررسی قرار داد، در حالی که با توجه انتشار آمار توسط آژانس بین‌المللی انرژی ۴۰٪ سرانه انرژی مصرفی توسط ساختمانها مصرف می‌شود.

اصول طراحی و ساخت ساختمان سبز:

الف: کارآمدی در کنار طراحی با صرفه جویی حداکثر در استفاده از انرژی آب و برق و دیگر منابع
ب: حفاظت از سلامت و آرامش ساکنین
ج: کاهش ضایعات آلودگی و مخرب محیط زیست
د: امکان ایجاد یک مسیر دایره ای کامل در استفاده از مواد و انرژی

حامیان و طراحان اصلی ساخت و ساز ساختمان سبز در جهان را می‌توان از :EPA آژانس حفاظت از محیط زیست، استاندارد ISO 14040  و شورای ساختمان سبز ایالات متحده (USGBC) نام برد که در شورای ساختمان سبز دریافت گواهی نامه سبز (LEED)  را به عنوان معتبرترین گروه کارشناسان این عرصه نام آورد LEED دارای 5 نقطه کلیدی برای پایداری یک سایت ساختمانی می‌باشد؛ که در آن باید براساس چک لیست بررسی و در نهایت مجموع امتیازها به دریافت درجه گواهی نامه شایسته منجر می‌گردد.

گواهی نامه تصدیقی
گواهی نامه سیلور
گواهی نامه گلد
گواهی نامه پلاتینیوم

سبز پالایش البرز مجری مدیریت سبز در ساختمان

سیستم امتیازدهی آیین‌نامه لید، به صورت داوطلبانه، بر اساس رضایت و موافقت عمومی می‌باشد. در این استاندارد تأثیرات ساختمان در طول دوره عمر آن مد نظر قرار می‌گیرد که به تهیه آیین‌نامه ای عملیاتی و دقیق در زمینه طراحی، ساخت و بهره‌برداری ساختمان سبز منجر شده‌است. سیستم امتیازدهی آیین‌نامه لید برای ساختمانهای جدید و ساختمان‌های موجودِ تجاری، مسکونی و سازمانی استفاده می‌شود و بر اساس مفاهیم اصلی تئوری و عملی محیط زیست و انرژی تبیین شده‌است.

سرفصل آیین نامه لید در ساختمان سبز

۱-محل‌های پایدار؛
۲-بازدهی آب
۳-انرژی و جو
۴-مصالح و منابع
۵-کیفیت محیط داخلی
6-ابتکار در طراحی با توجه به «اولویت منطقه ای» و بر حسب موقعیت پروژه و اهمیت بکارگیری المان‌های منطقه ای در طراحی و ساخت

سبز پالایش البرز مجری مدیریت سبز در ساختمان

ساختمان‌های سبز طراحی شده‌اند تا از تأثیر کلی محیط ساخته شده بر سلامتی انسان و محیط زیست از طریق استفاده بهینه از انرژی، آب و دیگر منابع، محافظت از سلامت محیط زیست و بهبود کارایی منابع، کاهش آلودگی و تخریب محیط زیست حمایت نماید. شرکت سبز پالایش البرز با تکیه بر فناوری های به روز جهانی و استفاده از حدمات کارشناسان خلاق کشورمان امکان اجرای ساختمان سبز را در ابعاد شهری، روستایی، صنعتی فراهم نموده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *